Restauracje w Krakowie

Restauracje w Krakowie. 

Kraków zawsze słynął z dobrej staropolskiej kuchni. Opowiadano historie o tutejszych piwnicach i spiżarniach, które pełne były słojów i beczek z różnego rodzaju marynatami, barszczami, wędzonkami, kapustami itd. Kraków słynął też z kilku gatunków kasz podawanych z mięsem. Na przestrzeni wieków do rodzimej tradycji w ciągu lat przeniknęły wpływy innych europejskich kuchni, zwłaszcza węgierskiej i austriackiej. Ostatnio znów bardzo modna i popularna stała się kuchnia galicyjska. Prawie w każdej restauracji podaje się rolady z indyka, pieczony schab, polędwicę, a do tego surówki i sałatki. Prócz eleganckich lokali jest w Krakowie dużo mniejszych jadłodajni i barów szybkiej obsługi, w których też można dobrze zjeść.

Restauracje

Wierzynek
Rynek Główny 15, tel.4221035
Bardzo elegancka i szeroko znana w świecie restauracja specjalizująca się w kuchni staropolskiej. Wedle tradycji, w 1364 r. pierwszy właściciel tego lokalu Mikołaj Wierzynek podejmował europejskich królów i władców – gości króla Kazimierza Wielkiego. Także i dzisiaj władze miejskie i państwowe zwykły przyjmować w Wierzynku znane osobistości ze świata polityki, nauki i kultury. Na piętrze znajduje się sala bankietowa z zabytkową XVIII-wieczną polichromią, na parterze zaś kawiarnia z renesansowymi zdobieniami. Druga, mniejsza, mieszcząca się się w gotyckiej piwnicy, oferuje znakomite trunki. Obiad dla dwóch osób w tych wytwornych wnętrzach kosztuje ok. 70 – 100 zł.
Czynne codziennie 12.00-23.00.

Hawelka
Rynek Główny 34, tel.4220631
Restauracja znajduje się w we wnętrzu zabytkowej kamienicy tzw. Pałacu Spiskiego. Powstała w 1876 r. i początkowo działała jako tzw. lokal śniadaniowy. Obecnie składa się z trzech poziomów. Na parterze działa restauracja Hawelka z dobrym jedzeniem i umiarkowanymi cenami. Na pierwszym piętrze w tzw. Sali Tetmajerowskiej (od Włodzimierza Tetmajera, którego malowidła zdobią lokal) można zamówić bardzo dobre, ale i bardzo drogie jedzenie. Trzy przytulne kawiarniane salki w podziemiach lokalu oferują spory wybór win i drinków.
Restauracja słynie ze specjałów kuchni polskiej, takich jak: chłodniki, flaczki, przyrządzane na różne sposoby pieczyste. Szczególnie warto skusić sie na kaczkę po krakowsku z sosem grzybowym, podawana tradycyjnie z kaszą i wybraną sałatą.
Hawelka wynajmuje także sale na przyjęcia i spotkania okolicznościowe. Rezerwacja bezpłatna.
Czynna codz. 10.00-22.00, kawiarnia 12.00-22.00.

Grand Hotel
ul. Sławkowska 5/7, tel.4217255
Wnętrze restauracji to dawna sala balowa pałacu należącego pod koniec wieku XIX w. do księcia Aleksandra Czartoryskiego. Jego żona Marcelina urządzała tu spotkania towarzyskie dla krakowskiej elity. W okresie międzywojennym było to miejsce spotkań krakowskiego światka kulturalnego. O atmosferze przedwojennego Grandu opowiada powieść Henryka Worcella Zaklęte rewiry, który notabene pracował tu jako kelner. Dziś, w olbrzymiej sali, przyległych do niej gabinetach lub na balkonowej antresoli można sycić wzrok secesyjnym wystrojem, zaspokajając głód daniami tradycyjnej kuchni polskiej. Niestety, jest tu dość drogo. Można płacić kartą kredytowa.

Elektor
ul. Szpitalna 28, tel.4218025
Jedna z najdroższych restauracji w Krakowie. Gotuje się tu według tradycyjnych przepisów kuchni arystokratycznych domów, a piwniczka słynie z najprzedniejszych trunków w całym Krakowie.

Karczma Pod Blachą
ul. Piastowska 22, tel.4238623
Dawna drewniana karczma przerobiona na restauracje. Zaprasza na tradycyjne dania polskiej kuchni regionalnej: steki, kotlety, gołąbki, kołduny… Wieczorami przygrywa ludowa kapela, przy której dźwiękach można się bawić, wprawdzie nie do białego rana, ale do 23.00. Ceny umiarkowane. Karczmę można wynająć na przyjęcie czy spotkanie towarzyskie.

Chłopskie Jadło
ul. św. Agnieszki 1, tel.4218520
Głogczów 19, tel.090315813
Ten stylizowany na wiejską karczmę lokal jest filią popularnej restauracji usytuowanej w pobliżu Krakowa przy drodze do Myślenic. Nazwa, wystrój, menu oraz ceny – podobne w obu miejscach. Można tu zamówić takie specjały swojskiej kuchni, jak: pierogi z parzonego ciasta, żeberka, golonkę, wieprza pieczonego w śliwkach, wiejski chleb ze smalcem, a do tego kiszone ogórki prosto z beczki.
Czynne codz. 11.00-22.00.

Baba Ryba
ul. św. Agnieszki 1, tel.4218774
Pozornie – dalszy ciąg Chłopskiego Jadła -ten sam lokal, ten sam personel. W rzeczywistości jest to odrębna restauracja. Wchodząc tu, czuje się smak morskiej przygody, ponieważ wnętrze w najdrobniejszych szczegółach przypomina żaglowiec. Potrawy też morskie, głównie ryby: sandacze, dorsze, pstrągi, flądry, łososie, a na specjalne zamówienie – szczupaki i jesiotry. Czynne 11.00-22.00

Krew i Róża
ul. Grodzka 9, tel.4229694
Trudno przejść obojętnie ul. Grodzką obok dwóch zakapturzonych mnichów, którzy zapraszają do wnętrza lokalu. Warto przyjąć to zaproszenie choćby po to, by na chwilę poczuć się jak w średniowiecznym zamku. Wnętrze zdobią rycerskie zbroje i narzędzia walki, na ścianach podziwiać można malowidła, które w blasku świec wyglądają wręcz niesamowicie. Podawane tu staropolskie dania przywołują dalekie echo uczt organizowanych na zamkach wielmożów. Warto zamówić rosół z kołdunami i schab ze śliwkami. Po posiłku klienci częstowani są znakomita nalewką z róży, której receptura trzymana jest w tajemnicy.
Czynne codz. 13.00-24.00.