Muzea – Zamek Królewski na Wawelu

Muzea – Zamek Królewski na Wawelu

W Krakowie jest ponad trzydzieści muzeów. Często są to obiekty małe i na zwiedzanie ich nie trzeba poświęcać dużo czasu. Spacerując, można po prostu wstąpić tu i ówdzie, by obejrzeć coś interesującego. Zbiory krakowskich muzeów są bardzo różnorodne. Usatysfakcjonowani będą miłośnicy sztuki i archeologii, polskich arrasów i japońskiej broni. Ale do zobaczenia są także np. modele szybowców, prehistoryczny szkielet nosorożca oraz unikalne judaika. Ceny biletów: 2-10 zł, zniżki dla młodzieży szkolnej i studentów.

Zamek Królewski na Wawelu
Dział Obsługi Ruchu Turystycznego: tel.4221697.

Komnaty Królewskie

Ekspozycja obejmuje część sal na parterze oraz reprezentacyjne komnaty królewskie na piętrach z ich historycznym wystrojem: umeblowaniem, gobelinami, obrazami oraz słynnymi arrasami Zygmunta Augusta. Ponadto w zamku mieści się kolekcja obrazów artystów włoskich, niemieckich, holenderskich, flamandzkich, portrety królów i rodzin królewskich.
Komnaty można oglądać od wtorku do niedzieli w godz. od 9.30 do 15.00 lub 16.00., w niedzielę wstęp bezpłatny. Podczas wakacji wstęp wolny w środę.

Skarbiec i Zbrojownia

Od początku istnienia wawelskiego skarbca składano w nim regalia i insygnia królewskie. Starannie przechowywane, wyjmowane były tylko z okazji szczególnych uroczystości (po raz ostatni podczas koronacji Stanisława Augusta). Po III rozbiorze skarbiec został splądrowany przez Austriaków. Regalia zniszczono, a korony przetopiono na złoto. Skarby królewskie udostępniono ponownie w latach 60. Ze zbiorów dawnego historycznego skarbca zobaczyć można Szczerbiec – piastowski miecz koronacyjny, miecz Zygmunta Starego, którym pasowani byli rycerze, sandały koronacyjne Zygmunta Augusta. Kolekcję uzupełniają eksponaty odnalezione podczas prac archeologicznych oraz liczne dary.
W przyległej zbrojowni znajdują się polskie zbroje husarskie, zbiory broni siecznej i drzewcowej, tarcze, hełmy, kolekcja broni palnej Radziwiłłów z Nieświeża oraz broń sieczna ze zbiorów Jana III Sobieskiego.
Skarbiec i zbrojownię można zwiedzać razem (uprawnia do tego zakupiony bilet) od wtorku do niedzieli (patrz komnaty).
Wstęp bezpłatny w niedziele, od VI do IX – w środy.

Katedra, Groby Królewskie,

Dzwon Zygmunt

Katedra Wawelska zawsze była miejscem szczególnym dla Polaków, tutaj bowiem koronowano polskich królów. Do dziś zachowała swój sakralny charakter. W centralnym miejscu znajduje się ołtarz z relikwiami św. Stanisława biskupa, jednego z patronów Krakowa i Polski. Wokół ustawione są grobowce polskich królów i królowej Jadwigi. W bocznych kaplicach znajdują się nagrobki rodzin królewskich, biskupów i fundatorów. W dolnej krypcie spoczywają prochy Mickiewicza i Słowackiego. Do krypty mieszczącej inne groby królewskie schodzi się do podziemi. Oprócz władców pochowani są tutaj także m.in. T. Kościuszko i J. Piłsudski.

Wieża Zygmuntowska to kolejny stały punkt wawelskich wędrówek. Można tu podziwiać słynny dzwon noszący imię swojego fundatora Zygmunta I Starego. To niezwykłe dzieło sztuki ludwisarskiej waży, bagatelka, 11 ton. Bicie dzwonu rozlega się w największe święta narodowe i kościelne. Wg tradycji, dziewczyna, która dotknie serca dzwonu, wyjdzie wkrótce za mąż.

Czynne pn.-sb. 9.00-15.00, w nd. 12.15-15.00.
Msze św. w Katedrze w sb. 6.30, 7.00, 7.30, 8.00, w nd. 7.30, 8.00, 9.00, 10.00.11.30.

Wschód w zbiorach wawelskich

Wystawa znajduje się w salach zachodniego skrzydła zamku. W skład kolekcji wchodzą różnego rodzaju orientalia, pochodzące głównie ze zdobyczy Jana III Sobieskiego, z okresu odsieczy wiedeńskiej. Jest tu imponujący zbiór wschodnich namiotów, chorągwi tureckich i broni. Jest także oryginalna chińska i japońska porcelana.

Wawel zaginiony

Wystawa prezentująca pozostałości z najdawniejszych czasów wawelskiego wzgórza. Spacerując długim korytarzem wzdłuż sal i lochów, można oglądać fragmenty dawnych kuchni królewskich oraz przedromańskiej rotundy Najświętszej Marii Panny. Warto zapoznać się bliżej z imponującą kolekcją elementów architektonicznych, fragmentów kolumn oraz ceramiki. Dodatkowa atrakcja ekspozycji jest wirtualny program komputerowy, odtwarzający najwcześniejszy wygląd wawelskiego wzgórza wraz z jego głównymi budowlami. Można więc oglądać z zewnątrz zrekonstruowane bryły tzw. kościoła B, Rotundy Najświętszej Marii Panny. Można też .wejść” do wnętrza kościoła św. Gereona i Katedry Romańskiej, prawzoru dzisiejszej Katedry Wawelskiej. Wystawa czynna pn„ śr.-sb. 9.30-15.00, w nd. 10.00-15.00, we wt. wystawa zamknięta.

Muzeum Katedralne
Wawel 3
W muzeum zgromadzono eksponaty związane z kultem św. Stanisława biskupa, a także z osobami kardynała Adama Stefana Sapiehy i papieża Jana Pawła II. Czynne wt.-nd. 10.00-15.00.

Smocza Jama
Podobno przed wiekami u stóp Wawelu żył olbrzymi potwór, tzw. „ciałożerca”. Na szczęście znalazł się śmiałek, który go pokonał. Dziś można zwiedzić puste „apartamenty” legendarnego potwora, a przed jamą obejrzeć jego kamienny wizerunek ziejący od czasu do czasu ogniem. Czynne 10.00-17.00 od wiosny do jesieni.