Kraków – Przyjazd i komunikacja

Samolotem

Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice jest drugim co do wielkości lotniskiem w Polsce. Zapewnia bezpośrednie połączenia z Krakowa do Warszawy (kilka lotów dziennie), a także do Rzymu, Zurychu, Wiednia, Frankfurtu, Londynu, Paryża, Mediolanu, Kolonii. Przelot do Stanów Zjednoczonych (Chicago, Nowy Jork) odbywa się z międzylądowaniem w Warszawie (odprawa celna i paszportowa w Krakowie). W Krakowie lądują również samoloty linii Air France, Austrian Airlines oraz Swissair.
Centrum jest oddalone od lotniska w o ok. 15 km. Najszybciej, ale i najdrożej możia tam dotrzeć taksówką (za kurs trzeba zapłacić ok. 50 – 60 zł, w niedziele i święta oraz po 22.00 nieco więcej). Mniej pieniędzy, jednak znacznie więcej czasu pochłonie jazda pospiesznym autobusem D. Jeszcze jedna możliwość to zajmujący ok. 50 min dojazd autobusem miejskim #152, 208. Przystanki znajdują się tuż za ogrodzeniem lotniska, wszystkie autobusy dojeżdżają do Dworca Głównego, a bilety dostępne są w kioskach i u kierowcy (droższe o 50 gr). Na lotnisku można także wypożyczyć samochód osobowy (firma Europcar tel.6337773 lub Avis Rent a Car tel.4211066).
Zainteresowani dłuższym pobytem w podwawelskim grodzie znajdą tu także punkt informacji o wolnych miejscach w hotelach. (tel.4227078, 4225076).

Pociągiem

Kraków posiada bezpośrednie połączenia ekspresowe i Intercity z Berlinem, Frankfurtem, Lipskiem, Wiedniem, Budapesztem, Bukaresztem, Bratysławą, Kijowem i Odessą. W Polsce natomiast z Warszawą, Poznaniem, Wrocławiem i Gdańskiem. Poza tym pociągi pospieszne kursują stąd do prawie wszystkich większych miast Polski. Wszystkie pociągi zatrzymują się na Dworcu Głównym (pl. Kolejowy 1), usytuowanym w centrum miasta, w odległości 10 min od Rynku Głównego. Po wyjściu z Dworca przez niewielki plac ze spożywczymi i kwiatowymi budkami dociera się do przejścia podziemnego, po wyjściu z którego oczom ukazuje się wspaniały gmach Teatru im. J. Słowackiego. Jeszcze kilka metrów, króciutka przechadzka wzdłuż starych murów i jesteś na ulicy Floriańskiej, prowadzącej do Rynku. Po drodze mija się jedno z biur informacji turystycznej, blisko Dworca, naprzeciw placu z budkami, ul. Pawia 8, inne mieści się na Rynku w Sukiennicach.

Przy Dworcu usytuowane są przystanki większości linii autobusowych i tramwajowych. Można tu również przestudiować wielką tablice ze schematem komunikacyjnym Krakowa.

Przed dworcem znajduje się też postój taksówek.

Dworzec Główny wzniesiono w pierwszej połowie XIX w. Obecny budynek pochodzi jednak z czasów późniejszych. W głównym holu znajdują się kasy biletowe komunikacji krajowej i zagranicznej, informacja i biuro obsługi podróżnych informujące o wolnych miejscach w pociągach dalekobieżnych. Wbrew temu, co potocznie twierdzi się o dworcowych restauracjach, w Krakowie na Dworcu Głównym można dość dobrze zjeść w restauracji Wars, równie dobrze, choć mniej elegancko, w barze lub w pizzerii. Jest też fryzjer, kwiaciarnia, punkt ksero, filia Banku PKO S.A. oraz apteka i kiosk.

Inne dworce na terenie miasta

Kraków Batowice, Kraków Bieżanów, Kraków Borek Fałęcki, Kraków Nowa Huta, Kraków Płaszów, Kraków Prokocim.

Autobusem

Dworzec Główny PKS znajduje się na ul. Worcella (naprzeciwko Dworca Głównego). Kursują stąd pospieszne autobusy do wszystkich większych miast Polski południowo-wschodniej. Istnieje też spora ilość zwykłych połączeń z mniejszymi miejscowościami.

Ponadto liczne biura podróży oferują bezpośrednie przewozy autokarowe do miast Polski i Europy. Informacje o prywatnych liniach autobusowych uzyskać można w biurach turystycznych.

• Dworce PKS na terenie Krakowa: Kraków Czyżyny, Kraków Dębniki.

Warto tak zorganizować sobie czas oczekiwania na autobus, by uniknąć przebywania w poczekalni. W przeciwieństwie do dworca kolejowego jest tu bardzo ciasno i, pomijając kilka kiosków spożywczych, nie ma żadnego zaplecza.

Samochodem

Kraków leży na skrzyżowaniu tras E77 (z Warszawy do Chyżnego) i E40 (z Wrocławia do Przemyśla). Od strony zachodniej dociera do granic miasta autostrada A4. W mieście obowiązują ograniczenia drogowe i parkingowe. W trosce o bezpieczeństwo samochodu najlepiej skorzystać ze strzeżonych parkingów na terenie Krakowa. Godzina postoju kosztuje 3 – 4 zł.

Chcąc poruszać się po Krakowie samochodem, trzeba pamiętać, że nie wszędzie można nim dojechać. W centrum miasta, ze względów ekologicznych i z powodu niszczycielskiego wpływu spalin na zabytkowe mury, istnieje ograniczony, a w niektórych miejscach całkowity zakaz ruchu drogowego. O zakazie wjazdu informują znaki drogowe.

W Krakowie istnieją 4 strefy parkowania. Tylko specjalne pozwolenia upoważniają do parkowania najbliżej centrum, w strefie O, A i B. Czas parkowania w strefie C nie może przekraczać 2 godzin. Wymagane karty parkingowe można nabyć w kioskach. Kartę należy umieścić na przedniej szybie samochodu, zaznaczając na niej datę i godzinę. Zatrzymując się w hotelu, można otrzymać pozwolenie na parkowanie w okolicy. Wystarczy zgłosić się w recepcji hotelowej.

Płatne i strzeżone parkingi są małe i na ogół całkowicie zapełnione. Oto kilka miejsc z parkingami w okolicach centrum: plac Szczepański (całodobowy, blisko Rynku Głównego), ul. Powiśle (pod Wawelem, także dla autokarów), plac św. Ducha (całodobowy, obok Teatru Słowackiego, blisko Dworca Gł.), plac przy hotelu Cracovia, dwa parkingi przy ul. Straszewskiego. Godzina postoju kosztuje 3 – 4 zł.

Jeśli ktoś mimo wszystko woli poruszać się po Krakowie samochodem, może skorzystać z oferty któregoś z kilku biur proponujących wynajęcie samochodu osobowego, a także autobusu lub minibusu. Oto niektóre z nich:

• Avis Rent a Car, ul. Basztowa 15, tel.4211066

• Car Rental, Motel Krak, tel.6370089.

• Europcar, ul. Krowoderska 58, tel.6337773

• Express Rent Car, hotel Forum, ul. Konopnickiej 28, tel.2666468.

• Hertz, al. Focha 1 (hotel Cracovia), tel.6371120.

• MPK, ul. Brożka 3, tel.2662022.

• Radio Taxi-Barbakan, ul. Przewóz 34, tel.9661.

• Koliber, ul. Barska 39, tel.2673703 (mikrobusy).

Komunikacja miejska

Sieć autobusowa i tramwajowa w Krakowie jest rozbudowana. Autobusy i tramwaje kursują w godz. 5.00-23.00. Niestety, w nocy kursuje tylko kilka autobusów i to dość rzadko. Przy dworcu kolejowym można znaleźć bardzo szczegółowe mapy i schematy komunikacji, podobne, choć mniejsze i bardziej ogólne, znajdują się na większości przystanków. Dokładny opis tras wszystkich linii autobusowych i tramwajowych zamieszczono na mapach Krakowa, dostępnych w każdym biurze turystycznym.

Linie pospieszne (oznaczone literami alfabetu A-E) i autobusy nocne (o numerach 601-619, kursujące w godz. 23.00-5.00) posiadają inną, droższą taryfę.

W specjalnych punktach sprzedaży biletów można zaopatrzyć się w tzw. bilet czasowy (ważny przez godzinę, niezależnie od ilości przesiadek), bilet dzienny, bilet tygodniowy (można go wykupić na jedna linie lub na wszystkie), bilet miesięczny lub bilet grupowy. Bilety jedno-przejazdowe można też kupić bezpośrednio u kierowcy, ale są droższe o 50 gr.

Przystanki są oznakowane, mają swoje nazwy i informacje o kursach.

Turyści zagraniczni, jak również zagraniczni studenci nie są uprawnieni do zniżki.

Po Krakowie jeżdżą też mikrobusy obsługujące linie prywatne. Kursują one na najbardziej popularnych trasach miejskich i podmiejskich. Oznaczone są opisem trasy na bocznych drzwiach lub nazwą przystanku docelowego. Mikrobusy (o ile są w nich jeszcze wolne miejsca) można zatrzymywać metodą „autostopową” na przystankach. Bilety dostępne są tylko u kierowcy.

• MPK, ul. Brożka 3, tel.910, 995.

Taxi

Wolną taksówkę można znaleźć właściwie w każdym miejscu i o każdej porze. Można ją także zamówić telefonicznie (dojeżdżają pod wskazany adres i w dodatku są tańsze). Polecamy numery: tel.6333444, 2676767, 4222222, 919, 9661, 6333333, 2666666.

Inne

Informacji o przewozach promowych udzielają biura podróży przy ul. Kopernika 10, tel.4230910 oraz przy ul. Szpitalnej 24, tel.4219233.

W okresie letnim na turystów czeka jeszcze jedna atrakcja. Starą część Krakowa można zwiedzać konną dorożką lub rikszą rowerową. Postój znajduje się na rogu Rynku Głównego i ul. Szczepańskiej. Ceny umowne.