Las Wolski

Las Wolski

Do Lasu Wolskiego można dojechać autobusami # 102, 109, 134, 209, 229, 239, 249, 259, 269. W lesie nie ma już łownej zwierzyny, ale jest za to kilka atrakcji nie do pogardzenia. Dotarcie do nich ułatwia sieć oznakowanych dróżek. Najbliżej odbijającej w głąb lasu (od ul. Księcia Józefa) ul. Konarowej stoi XVII-wieczny kościół i erem Kamedułów z domkami pustelniczymi w ogrodzie. Zwiedzający mężczyźni mogą wstąpić i do kościoła, i do klasztoru, kobiety natomiast tylko do kościoła i to tylko 12 razy w roku.

W samym sercu lasu urządzono w latach 20. ogród zoologiczny czynny do dnia dzisiejszego, z blisko dwustu pięćdziesięcioma gatunkami zwierząt.

Z północnej części wolskich ostępów wyrasta na wysokość 38 m najmłodszy kopiec Krakowa usypany w hołdzie marszałkowi Piłsudskiemu w 1937 r. Nieopodal rozciąga się legendarny rezerwat znany jako Panieńskie Skały.

Panieńskie Skały stanowią rezerwat krajobrazowy, który ochrania między innymi takie gatunki roślin, jak: złotogłów, złoć żółta, zawilec żółty, zanokcica skalna, ciekawe formy skalne i starodrzew. Na terenie całego lasu hasają chronione zwierzęta: sarny, borsuki, zające, lisy, kuny, łasice, wiewiórki oraz śpiewające i drapieżne ptactwo.

Obok Skał Panieńskich, w założonym prawie siedemdziesiąt lat temu skansenie można podziwiać drewnianą karczmę z XVIII w. przeniesioną z miejscowości Pasieka, zrekonstruowany (na podobieństwo spalonego) kościółek drewniany z XVII w. oraz drewniany spichlerz z XVIII w.

Niedaleko skansenu znajduje się słynna renesansowa Villa Deciusa z XVI w. – imponujący przykład rezydencji podmiejskiej. Wzniesiono ją według projektu Justusa Ludovicusa Decjusa. Dzisiejsza działalność „Stowarzyszenia Willa Decjusza” nawiązuje do dawnych tradycji spotkań elit intelektualnych i politycznych.

Początek hodowli dzikich zwierząt dla przyjemności patrzenia na nie przypada na czasy panowania króla Jagiełły. Dwa Iwy, które podarowali mu mieszkańcy Florencji, można śmiało nazwać „Adamem i Ewą” dzisiejszego ogrodu zoologicznego: „Pragnąc sobie zjednać przychylność Waszego tronu, jednego Iwa z lwicą kazaliśmy na Wasze imię wydać, abyście mieli obie płci zwierząt do rozmnożenia.”