Restauracje w Krakowie

Pod Aniołami
ul. Grodzka 35, tel.4213999
Kilkusetletnia piwnica stylizowana na staropolską karczmę. Urządzono ją bardzo starannie, z troską o najdrobniejsze szczegóły przywołujące atmosferę odległej przeszłości. Znaleźć tu więc można i zabytkowe naczynia, i zastawy stołowe, a także stare sprzęty, drewniane figurki i inne ozdoby. Jada się przy dębowych ławach. Kuchnia oczywiście polska, regionalna, głównie góralska. Dania godne polecenia to m.in. bigos hultajski lub udziec jagnięcy pieczony w ziołach. Bogaty wybór win. Warto wcześniej zarezerwować miejsca. Na obiad trzeba przeznaczyć ok. 50 – 60 zł. Czynne 11.00-23.00.

Chimera
ul. św. Anny 3, tel.4232178, 4302421
Bardzo dobra restauracja, która powstała obok istniejącego od dawna i bardzo popularnego baru sałatkowego. Kuchnia .autorska’, oryginalne dania i wymyślne przystawki są wizytówka tego miejsca. Szczególnie warto spróbować karpia po zanowsku oraz pieczonej dziczyzny. Do tego szeroki wybór domowych nalewek i win. Lokal jest niewielki, dlatego lepiej zarezerwować miejsca odpowiednio wcześniej. Ceny umiarkowane.
Czynna 12.00-22.00, w weekendy do 24.00.

U Pollera
ul. Szpitalna 30, tel.4218061
Restauracja hotelowa w zabytkowej kamienicy o eleganckim secesyjnym wnętrzu. Kuchnia tradycyjna, polska. Krakusy wiedzą, że do Pollera chodzi się na śledzika, a raczej na przepyszne wariacje na jego temat.

Piwnica Pod Złota Pipą
Floriańska 30, tel.4219466
Prawdziwie cesarsko-królewski blichtr. W zabytkowym wnętrzu, ozdobionym licznymi reprodukcjami, panuje niepodzielnie duch cesarza Franciszka Józefa. W karcie dania tradycyjnej galicyjskiej kuchni i… specjalnie dobrane do nich świetne gatunki piwa lanego prosto z beczki za pomocą prawdziwej pipy. W piątkowe wieczory w piwnicy rozbrzmiewa grana na żywo muzyka rosyjska, węgierska, żydowska i polska.
Dania godne polecenia to m.in.: pieczona kiełbasa z kapusta i grochem oraz pieczony schab.
Czynne codz. 11.00-23.00.

CK Dezerter
ul. Bracka 6, tel.4229731
Sentyment do dawnej galicyjskiej kuchni spowodował, że w Krakowie powstała kolejna restauracja o tym profilu kulinarnym. Wyraźne akcenty z czasów monarchii widoczne zarówno w wystroju, jak i w karcie.

Szuflada
Wiślna 5, tel.4231334
Tajemniczy urok starych szuflad – tak można określić wystrój wnętrza restauracji-kawiarni Szuflada. Szklane blaty stolików odsłaniają przed siedzącymi bogactwo zgromadzonych pamiątek: pożółkłych fotografii, papierowych kwiatów, pustych flakoników, wstążek itd. Każdy stolik to osobna szuflada, prezentująca „podglądaczom’ swoją własną opowieść o przeszłości. Cafe wnętrze zdaje się być jakby „wyczarowane” z XVIII-wiecznego romansu. Wrażenie to potęgują fantastyczne konstrukcje ze starych książek, luźne kartki tajemniczego rękopisu, zapisane fragmenty ścian.
Szuflada proponuje całkiem spory wybór zimnych i gorących dań i napojów o wyszukanych nazwach. Tradycyjny obiad można tu zjeść za ok. 50 zł.
Czynne codz. 11.00-1.00.

Cechowa
ul. Jagiellońska 11, tel.4210936
Restauracja działa pod patronatem Kongregacji Kupieckiej – stąd nazwa i malowidła na ścianach przedstawiające herby cechów rzemieślniczych. Menu skromne, za to dania słusznych rozmiarów i bardzo smaczne.
W karcie dominują potrawy tradycyjnej kuchni polskiej. Nie jest tu specjalnie drogo – Obiad kosztuje ok. 30 zł. Można płacić kartą.
Czynne pn.-sb. 9.00-20.00.