Teatry w Krakowie

Teatry w Krakowie

Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej
Organizacja widowni: tel.4224040
Teatr Stary od lat cieszy się dobrą sławą, nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami. W 1996 r. elitarna Unia Teatrów Europy powierzyła mu zorganizowanie w Krakowie swojego festiwalu, co niewątpliwie podnosi jego status. Z teatrem tym związanych jest wielu wybitnych artystów – aktorów, reżyserów, scenografów. Teatr posiada cztery sceny.

Duża Scena
ul. Jagiellońska 1
Bilety: 28 zł, ulgowe – 14 zł.
Proponuje duże, zrealizowane z wielkim rozmachem przedstawienia. Scena ta daje ogromne możliwości scenograficzne, co podnosi poziom spektakli. Często przedstawieniom towarzyszą wystawy, które można oglądać w antraktach, a które są niejako dopełnieniem scenicznego przesłania. Na repertuar składają się głównie wielkie dzieła światowej klasyki.

Scena Kameralna
ul. Starowiślna 21, tel.4211998
Bilety: 26 zł, ulgowe – 13 zł.
Sztuki grane na tej scenie cieszą się dużym powodzeniem. Reżyserujący tu artyści sięgają głównie po dzieła współczesnych twórców, obsadzając w swych sztukach świetnych aktorów. Niewątpliwie piętno na .kameralnej’ wywarł Krystian Lupa, którego słynne kilkugodzinne (!!!) spektakle cieszą się uznaniem zarówno znawców, jak i tzw. szerszej publiczności.

Mała Scena
ul. Sławkowska 14
Bilety: 24 zł, ulgowe – 12 zł.
Mała Scena to pole do popisu dla twórców uprawiających teatr jednego albo dwóch aktorów. Niewielka przestrzeń pozwala na prawie bezpośredni kontakt artystów z publicznością.

Nowa Scena
ul. Jagiellońska 1
Bilety: 24 zł, ulgowe – 12 zł.

 

Teatr im. J. Słowackiego

Plac św. Ducha 1, tel.4224575
Bilety: Duża Scena: I miejsca – 20 zł, ulgowe -14 zł. II miejsca -17 zł, ulgowe -12 zł. Scena Miniatura: 17 zł, ulgowe – 11 zł
Uroczyste otwarcie teatru odbyło się w 1893 r. Budynek wyróżnia się okazałą architektura, a ociekające złoceniami wnętrza robią naprawdę imponujące wrażenie. Warto pójść obejrzeć malowaną kurtynę-dzieło Henryka Siemiradzkiego. U progu swojego istnienia była to najlepsza scena w Krakowie. Niestety, czasy te minęły. Teraz przedstawienia realizowane są zaledwie poprawnie. A dla teatru z takimi tradycjami to za mało.

Krakowski Teatr Scena STU
Al. Krasińskiego 16, tel.4222744
Bilety: 15 zł
Powstał w lipcu 1997 r. i jest bezpośrednim kontynuatorem linii artystycznej Teatru STU.
Ustalona renomą cieszą się okolicznościowe benefisy i oczywiście (jakie to krakowskiel) jubileusze. Prawdziwym przebojem są, wciąż obecne w repertuarze, tzw. Scenariusze wg B. Schaeffera. Poza tym teatr proponuje spektakle muzyczne i widowiska poetyckie. Eksperymentalne, ale zawsze ciekawe przedstawienia.

Teatr Ludowy
Nowa Huta, os. Teatralne 34
Organizacja widowni: tel.6437101, 6442766
Kasa: 16.00-18.00
Bilety: 20 zł, ulgowe – 15 zł.
Od paru lat scena Teatru Ludowego specjalizuje się w adaptacjach lektur szkolnych. I robi to rzeczywiście świetnie. Dzięki nowym pomysłom reżyserskim (m.in. z powodzeniem realizuje tu przedstawienia Jerzy Stuhr) i młodej obsadzie aktorskiej, nudne – bo czytane z obowiązku -lektury odzyskują swoją literacką wartość i trafiają do młodej publiczności.

Scena pod Ratuszem
Rynek Gł. 1, tel.4215016
Bilety: 20 zł ulgowe – 15 zł.
Na małej scenie przedstawiane są monodramy, odbywają się recitale i wieczory muzyczne.

Teatr Bagatela im. T. Boya-Żeleńskiego
ul. Karmelicka 6
Organizacja widowni: tel.4224544
Bilety: 20 zł, ulgowe 15 zł, balkony 6-18 zł.
Ponieważ jest to teatr w założeniu rozrywkowy, wystawiane sztuki są najczęściej lekkie, łatwe i przyjemne.

Teatr Groteska
ul. Skarbowa 2, tel.6333762
Ceny biletów: 8 zł, ulgowe – 7 zł.
Teatr konsekwentnie realizuje program obejmujący prezentację bajek (przedstawienia dla najmłodszych, także lalkowe), baśni (opowieści historyczno-fantastyczne dla dzieci starszych) i mity (spektakle dla młodzieży).

Teatr Bückleina
ul. Lubicz 5a, tel.4296616
Jeden z ciekawszych lokali w Krakowie. Stara sala teatralna, ciemne stoły. Organizuje się tutaj spektakle teatralne, wieczory z muzyką, koncerty, występy gościnne.

W lecie w Krakowie działają tzw. sceny sezonowe. Przedstawienia odbywają się na wolnym powietrzu. Są to: Stowarzyszenie Teatralne Łaźnia (ul. Paulińska 28), Teatr Tradycyjny (Ogródek Domu Polonii, Rynek Główny 14).