Muzeum Czartoryskich

Muzeum Czartoryskich

Naprzeciwko Kościoła Pijarów, przy zbiegu ul. św. Jana i Pijarskiej, w eleganckim żółtawym gmachu z ceglanymi wstawkami (nr 17) mieści się interesujące Muzeum Czartoryskich, którego prawdziwą chlubą są dwa bezcenne obrazy: Dama z łasiczką Leonarda da Vinci i Pejzaż z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta.

Muzeum Czartoryskich powstało w Puławach w 1800 r. z inicjatywy pięknej księżnej Izabelli z Flemingów Czartoryskiej, gromadzącej z pasją i patriotycznym oddaniem pamiątki narodowe i dzieła sztuki. Zanim zbiory trafiły do Krakowa w 1870 r„ przeszły burzliwą drogę przez Paryż, gdzie przechowywano je w Hótel Lambert, Władysław książę Czartoryski, przywożąc kolekcję do Krakowa, umieścił ją w gmachu specjalnie przerobionym ze stojących w tym miejscu domów oraz z Arsenału Miejskiego. Otwarto pierwsze w Krakowie muzeum i to od razu europejskiego kalibru. Ostatnia wojna w dużym stopniu przerzedziła zbiory, gdyż z Sieniawy, gdzie je ukrywano, sporą cześć bezpowrotnie rozkradli naziści.

Mimo powikłanych losów i niepowetowanych uszczerbków, dziś prezentowane zbiory Czartoryskich należą do najciekawszych w Krakowie albo nawet i kraju. Przede wszystkim olśniewa wspaniała galeria obrazów, wśród których można podziwiać m.in. Madonnę z Dzieciątkiem Wincenzo Cateny, Pejzaż z ucieczki do Egiptu Abrahama Govaertsa, cykl miniatur Lucasa Cranacha, przedstawiających rodzinę Zygmunta Starego, czy też wspomniane dzieła Leonarda da Vinci I Rembrandta.