Ale jak to tak, bez instalacji? Gry przeglądarkowe

Niektórym uczestniczenie w świecie gier komputerowych kojarzy się jedynie z produkcjami 3A, potrzebującymi potężnych kart graficznych i multum RAM-u. Jednak dla osób które szukają niezobowiązującej rozgrywki, być może poszukujących bardziej pisanych wrażeń, jest jeszcze nadzieja. Gry do odpalenia których wystarczy tylko przeglądarka internetowa oraz stałe łącze. Nie, ten typ gier nie kończy się tylko na Candy Crush. Gry przeglądarkowe, bo o nich mowa, to całkiem interesująca forma zabawy. Warto się im przyjrzeć.

Od prostych flashówek po gry tekstowe

Rozpiętość tematyczna w którą wpisują się gry przeglądarkowe jest duża. Na sam początek warto wspomnieć proste flashówki, bo to od nich większość ludzi 20+ zaczynała przygodę z tego typu zabawą. Są to proste programy związane z programem Adobe Flash Player. Obecnie raczej nie da się w nie już grać, program ten dawno umarł śmiercią naturalna, jednak bez wspomnienia o nim artykuł omawiający jakiekolwiek gry na przeglądarkę byłby niekompletny. Od tego czasu sporo się zmieniło, acz pomysł pozostał ten sam. Gra jest prosta i wciąga. Obecnie na rynku brylują gry strategiczne, takie jak Forge of Empires. Swoją złożonością nie są w stanie konkurować z produkcjami wielkich studiów, niemniej zawsze może dać chwilę niezobowiązującej zabawy dla fana tego typu rozgrywki. Gry przeglądarkowe mają jednak wiele oblicz. Jednym z nich są tzw. tekstówki. Niegdyś w Polsce popularne były produkcje oparte na silniku zwanym Vallheru, obecnie zróżnicowanie jest większe. Czym są owe tekstówki? Otóż są to proste gry RPG, gdzie do typowego zbierania surowców i bicia potworów dla wyższego poziomu dodano możliwość odgrywania postaci. Odbywa się to poprzez pisanie tekstów na chacie, stąd nazwa.

Gry przeglądarkowe – czy mają przyszłość?

Nastaje pytanie, czy tego typu gry utrzymają się na rynku? Cóż, odpowiedź nie jest jednoznaczna. Na pewno wiele osób nie może sobie pozwolić na rozgrywkę 3A, inni po prostu nie chcą. Dla takich właśnie gry przeglądarkowe będą w sam raz. Pytanie brzmi raczej, czy swoje najlepsze lata mają już za sobą, czy dopiero zaczną się rozwijać. Czas pokaże.